Responsive CSS Framework Karşılaştırma Tablosu
Hazırlayan: Hakan Çamoğlu

LinkedIn
Framework Genel Puan* Grid Sayısı Boyutu Component Tasarım Kullanım

Bootstrap

12 column 283KB

Semantic UI

16 column 766KB

Foundation

12 column 78KB

UIkit

10 column 401KB

Skeleton

12 column 29KB

Gumby

12 column 217KB

* Genel puanlama frameworklerin grid sayısı, hızı, component genişliği, tasarımı, kullanım kolaylığı ve dokümantasyonları baz alınarak oluşturulmuştur.

Responsive Web Design Nedir?

Responsive yani duyarlı tasarım kısaca; tek bir HTML sayfasının CSS kodları ile farklı ekran boyutlarında farklı şekilde gösterilmesidir. Bu bazen sadece aynı nesnelerin boyut değişikliği şeklinde de olabilir. Bazen ise bazı nesnelerin tamamen gizlenmesi şeklinde de kullanılabilir.

Neden Responsive Web Design?

Aslında bunun bir çok nedeni var! Ancak en büyük sebebi hazırladığımız web sitesinin tüm cihazlarda sorunsuz bir şekilde görünmesini sağlamaktır. Artık mobil ve tablet cihaz trafiği günümüzde %50 seviyesine çıkmış, hatta bazı web sitelerinde %80 seviyelerine ulaşmıştır. Bunun yanı sıra daha etkili bir SEO performansı almak da var diyebiliriz. Google başta olmak üzere bir çok arama motoru artık web sitelerinde mobil uyumluluğu aramaktadır. Daha etkili bir kullanıcı deneyimi ve daha çok kitleye erişim için web sitelerinizi responsive olarak hazırlayın.

Hangi Responsive CSS Framework Tercih Edilmeli?

Hangi framework tercihi yapacağınız ilk olarak yapmak istediğiniz projeye bağlı. Eğer sade bir tasarım ile çok fazla component ihtiyacı olmayan bir site yapacaksınız Bootstrap olmalı. Ancak çok fazla component ihtiyacınız varsa, form validation gibi özellikler için ekstra kütüphaneler kullanmak istemiyorsanız tercihiniz Semantic-UI olabilir. Ancak çok fazla component içerdiği için Semantic-UI dosya boyutu daha büyüktür ve bu yüzden de daha yavaş çalışacaktır.

Çoğu component bütün frameworklerde temel olarak yer almaktadır ama bazı componentler ise sadece bir frameworkde yer alabilir. Bu yüzden başlamadan önce yapmak istediğiniz projeye en uygun frameworkü seçmek için, componentlerini incelemenizi tavsiye ederim.

Framework Grid Sayısı Neden Önemli?

Framework Grid sayıları genel olarak 12'dir. Bunun sebebi 12 sayısının hem 4, hem de 3 sayısına tam olarak bölünebilmesidir. Bu da tasarımlarda büyük bir avantaj sağlamaktadır. Bu yüzden tabloda yer alan Semantic-UI ve UIkit grid sayıları sebebiyle dezavantajlı durumdadır.

Responsive Web Sitesi Nasıl Yapılır?

Responsive bir web sitesi yapmak için burada listelenen frameworklerden birisini kullanmanız yeterli olacaktır. Ancak framework kullanmaya başlamadan önce, responsive tasarımın temellerini öğrenmenizi öneririm. Bunun için Vidobu sitesinde hazırladığım; Responsive Web Sitesi Nasıl Yapılır? eğitim setini izleyebilirsiniz. Bu eğitim seti ile hem Responsive Tasarım temellerini öğrenebilir, hem de tüm responsive frameworklerin nasıl kullanılacağını öğrenebilirsiniz.